Tarta de vanilie si fructe



 Tarta de vanilie si fructe

220 g faina, 100 g unt, 50 g zahar pudra, 1 ou, 2 galbenusuri, 1 praf de sare, 1 plic cu zahar vanilat si 2 linguri lapte

Crema

3 galbenusuri, 250 ml lapte, 1 plic de zahar vanilat, 140 g zahar pudra, 2 foi de gelatina, 250 ml smantana pentru frisca si 300 g visine fara sâmbure din congelator sau compot 

Am aprins cuptorul cat sa se incalzeasca. Untul cu zaharul le-am amestecat bine si apoi am adaugat galbenusurile, oul, laptele, sarea si zaharul vanilat.Dupa, am adaugat faina si am amestecat pana s-a format o compozitie omogena. Aluatul obtinut l-am infasurat intr-o folie si l-am pus in frigider pentru o jumatate de ora ca sa se intareasca.Apoi, am preparat crema de vanilie. Intr-un bol am amestecat galbenusurile cu zaharul si vanilia in jur de 5 minute. Pe baie de aburi am turnat usor laptele si am amestecat fara oprire, pana s-a ingrosat compozitia. Am indepartat de pe foc si am amestecat bine pana s-a mai racit. Peste compozitie am adaugat gelatina înmuiată în zeamă de compot de vișine de data asta si smantana pentru frisca, batuta bine si am amestecat din nou pana compozitia s-a incorporat.La final, am intins o foaie de aluat de 0,5 cm grosime si am asezat-o intr-o tava rotunda, tapetata cu unt, inclusiv pe margini. Am intepat aluatul din loc in loc si am turnat crema de vanilie racita, am pus visinele si am dat tava la cuptorul incis, in jur de 45 de minute (pana s-a rumenit).

P. S. După aceeași reteta am preparat tarta cu prune dar fiindca prin ele au fost foarte zemoase am presărat deasupra un pesmet de biscuiți mai mare si după aceea la cuptor.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă