Tocăniță de pui





 Tocăniță de pui

500 de grame de inimi si pipote de pui, 500 de grame piept de pui tăiat cuburi, trei cepe mari,doi ardei grasi (unul rosu si unul galben), 500 de grame de rosii, 50 de grame de apa,trei linguri de ulei,sare, piper, o mana de patrunjel cui îi place

Curatam ceapa si o taiem solzisori.Punem intr-o tigaie uleiul si il incalzim usor dupa care adaugam ceapa taiata si apa. In acest fel, practic ceapa nu se prajeste ci se inabusa si se va digera mai usor.Adaugam ardeii taiati fasii și carnea cubulete  si rosiile taiate bucati.Intre timp punem la fiert, separat, inimile si pipotele, in apa cu sare pentru macar un sfert de ora dupa care le scurgem de apa si le punem peste ceapa.Punem patrujelul tocat marunt, sare si piper dupa gust si amestecam totul bine lasand sa fiarba mancarea la foc mic pana cand se gatesc legumele si carnea iar sosul scade la consistenta dorita.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă