Urzici scăzute
Urzici scăzute
500 g urzici, 3-4 fire de ceapa verde sau 1 ceapa mica veche,1 lingura rasa de malai,1 lingura rasa de faina,sare,2 linguri de ulei de floarea soarelui,cca. 400 ml apa (in care au fiert urzicile), 1 lingură bulion de roșii,1-2 fire de usturoi verde, (eventual si 4-5 frunze de leurda - dacă e sezon)
Intr-o cratita potrivita am pus la calit ceapa cu putin ulei si un praf de sare. Am lasat-o doar 2-3 minute (la foc mic) pana ce a devenit sticloasa, fara sa se arda. Apoi am pus faina si malaiul si le-am calit si pe ele 1 minut.Am amestecat in acest timp ca nu cumva sa se arda ceva. Apoi am inceput sa subtiez treptat sosul adaugand apă sau din zeama ramasa de la urzici, polonic cu polonic.Incet, incet am pus cca. 400 ml din zeama si am obtinut un sos destul de fluid care se va ingrosa prin fierbere la foc mic. Trebuie sa fiarba faina de grau si cea de malai din el. Am amestecat intr-una in el ca sa nu se prinda.Cand sosul a devenit cremos (ca o smantana) am pus in el si urzicile oparite si tocate și 1 lingură bulion de rosii si am mai lasat totul sa clocoteasca 2-3 minute. Totul e la foc mic si trebuie amestecat constant ca sa nu se prinda.Am gustat de sare si mai punem un pic dacă trebuie. Am tocat niste usturoi verde (daca nu aveti zdrobiti 1-2 catei de usturoi vechi) si niste leurda puteți pune dacă e sezon.Am tras cratita cu mancare de urzici de pe foc si de-abia acum i-am pus usturoiul (si leurda). Pe acestea le prefer proaspete, crude, nu fierte. au aromă intensă și plăcută.



Comentarii
Trimiteți un comentariu