Waffe cu flori de salcam









 Wafe sau gogosi cu flori de salcam 


Pentru ca am gasit in telefon niște poze mai vechi m-au invadat amintirile ...

Bunicile ne pregăteau soriceoaice sau gogoși cu flori de salcam  trecând florile cu tot cu ramurica  prin aluat de clătite si prajindu-le in tigaie. 

Noi am adaptat reteta si au ieșit foarte bune

Am amestecat 1 kg făină cu 4 ouă, un praf de sare, câteva linguri de zahăr, 1 plic praf de copt, esență de vanilie si/sau de rom flori de salcam desfăcute de pe ramurica si apă minerală pana a devenit un aluat mai gros ca cel de clătite. Am adăugat și o cescuta de ulei si am amestecat bine.  Am copt în forma de wafe.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă