Waffe cu flori de salcam
Wafe sau gogosi cu flori de salcam
Pentru ca am gasit in telefon niște poze mai vechi m-au invadat amintirile ...
Bunicile ne pregăteau soriceoaice sau gogoși cu flori de salcam trecând florile cu tot cu ramurica prin aluat de clătite si prajindu-le in tigaie.
Noi am adaptat reteta si au ieșit foarte bune
Am amestecat 1 kg făină cu 4 ouă, un praf de sare, câteva linguri de zahăr, 1 plic praf de copt, esență de vanilie si/sau de rom flori de salcam desfăcute de pe ramurica si apă minerală pana a devenit un aluat mai gros ca cel de clătite. Am adăugat și o cescuta de ulei si am amestecat bine. Am copt în forma de wafe.








Comentarii
Trimiteți un comentariu