Bulion de ardei











 Bulion de ardei

20 kg ardei gras rosu, kapia sau gogosari bine copti,100 g sare

Ardeii se spala, se curata de cotoare si seminte, se taie si se trec prin masina de tocat sau robot. Se pun pe foc, intr-un ceaun sau o cratita, oala cu fund gros. Se spumeaza de cate ori este nevoie si se lasa sa fiarba pana cand scade mai mult de jumatate, sa ramana o pasta groasa. Acum se adauga sarea si se mai lasa sa mai fiarba 15 minute.Se stinge focul si bulionul se pune asa fierbinte in borcane, care se intorc imediat cu gura-n jos, se invelesc in paturi si se lasa pana a doua zi, sa se raceasca incet. Borcanele trebuie sa fie bine spalate si uscate, iar cand se pune bulionul, se aseaza bine de tot cu lingura si se impinge cu o coada de lingura bine ici si colo, ca sa se acopere toate golurile de aer.Facut in felul acesta, nu fermenteaza, tine si 3 ani.Pentru mai multa siguranta, puteti steriliza borcanele 30 de minute din momentul in care au dat in clocot

Sfaturi 

-puteti adauga si 5 kg de rosii, sau jumate-jumate, fara probleme

-la fiert se pot adauga cateva tulpini de telina, care vor da un gust deosebit. Înainte de a adăuga sarea se împarte compozitia în 2-3 oale pentru a aromatiza diferit.dupa fierbere, se poate imparti in cantitati mai mici si se poate face aromatizat in diverse feluri: cu ardei iute, cu piper, cu usturoi, cu rosii etc.

-daca vreti ca bulionul sa aiba o consistenta mult mai fina, treceti ardeii prin masina de suc de rosii sau dupa fierbere, treceti bulionul printr-o sita fina, ca sa se separe cojile

-cand se desface un borcan cu bulion, dupa ce consumati prima data, turnati deasupra putin ulei, cat sa acopere bulionul ramas si pastrati borcanul in frigider- in felul acesta se va mentine excelent, fara sa faca floare.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă