Ciorba de pui






 Ciorbă de pui 

aprox. 500 g de carne de pui aripi, gât, copanele, partea din spate,1 ceapă mare,1 ardei gras,1 morcov,o felie de țelină,1/2 de rădăcină de pătrunjel,1 cartof măricel,200 ml roşii pasate sau pulpă de roşii,150 ml de borş -opţional,2 cuiburi de fidea,sare după gust

Carnea se spală, se pârleşte dacă e cazul, apoi se porţionează şi se pune la fiert în aproximativ 3 litri de apă cu puţină sare. Se îndepărtează spuma care se adună deasupra, apoi se lasă să fiarbă la foc mic.Când carnea este aproape fiartă adăugăm ceapa, morcovul, ţelina, pătrunjelul şi ardeiul tăiate cum ne place.Peste vreo 10 minute adăugăm şi cartoful tăiat cuburi.Când legumele sunt fierte, punem roşiile, fideaua şi borşul ( opţional) şi lăsăm ciorba să mai dea 2-3

clocote.Stingem focul, tocăm leuşteanul şi îi dăm drumul în oală.

Se serveşte fierbinte, eventual dreasă cu puţină smântână şi cu un ardei iute alături, dacă vă place.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă