Ciorba de roșii cu orez

















 Ciorbă de roșii cu orez

3-4 morcovi,1 rădăcină de pătrunjel,1 rădăcină de păstărnac,½ țelină medie,2-3 linguri ulei,1 ceapă medie,1 ardei gras (poate fi kapia),2-3 roșii proaspete (doar dacă sunt de vară),80 g orez cu bob rotund,700 ml roșii pasate,sare, frunze de țelină

Am curățat și spălat zarzavaturile (morcovii, albitura, țelina rădăcină) și le-am dat pe răzătoarea mare.Le puteți și tăia în cubulețe, ca la orice ciorbă. Am tocat ceapa și am tăiat ardeiul și roșiile în cubulețe.Am ales o oală potrivită pentru ciorbă și am pus în ea zarzavaturile rase (morcov, țelină, pătrunjel, păstârnac) am adăugat ceapa tocată, ardeiul, împreună cu 2-3 linguri de ulei și un praf de sare.Le-am călit la foc mic (cu capac) timp de 5 minute. Am amestecat ocazional ca să nu se prindă. Apoi am stins totul cu 3 L de apă fierbinte și am adăugat  roșiile cubulețe și frunzele de țelină.Am lăsat totul să fiarbă la foc mediu timp de 30 de minute ca rădăcinoasele să fie făcute. Am pus orezul și am asezonat cu sare (după gust).Orezul fierbe în 18-22 de minute. După 20 de minute am turnat roșiile pasate Am mai lăsat ciorba de roșii cu orez la fiert vreo 5 minute și gata! Am stins focul și am gustat de sare.

P. S. Dacă vi se pare acrișoară puteți drege ciorba cu un varf de cuțit de zahăr, mama mea pune mereu o priză de zahăr în supa sau sosul de roșii.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă