Tocăniță cu piept de pui și roșii
Tocăniță de piept de pui cu rosii
400 g piept de pui,400 g sos de rosii (rosii decojite),3-4 linguri de ulei,busuioc, oregano, patrunjel verde,1 ceapa mare, 1-2 ardei grași roșii ,3-4 catei de usturoi, sare, piper
Carnea o taiem cubulete si o prajim intr-o tigaie cu 3-4 linguri de ulei. Lucram la foc mare ca bucatelele de carne sa se rumeneasca repede, nu sa fiarba in suc propriu si sa se albeasca. Apoi le scoatem pe o farfurie si le asezonam cu sare si piper macinat.In tigaia in care am prajit carnea punem ceapa taiata cubulete si o calim un pic împreună cu ardeiul tăiat cubulete.O stingem apoi cu suc de rosii, bucatile de rosii si o cana de apa.Adaugam si usturoiul zdrobit.Lasam sa scada circa 20-30 de minute.In final mai condimentam, adaugam ierburile aromate si patrunjelul, condimentam cu sare si piper.Ceapa trebuie sa fie moale, patrunsa, asa ca, daca e nevoie, mai putem adauga un pic de suc de rosii sau de apa.In final adaugam si carnea in sosul de rosii si mai lasam totul la fiert pret de cateva clocote.
P. S. Daca reducem uleiul la 1/2 de lingura vom obtine o mancare dietetica (mai fada dar cu mai putine calorii)






Comentarii
Trimiteți un comentariu