Zacusca de vinete











 Zacusca de vinete 

5 kg vinete, 3 kg ceapa ,3 kg ardei capia rosii, gogosari sau ardei gras rosu, 3 kg rosii bine coapte,1/2 l ulei de floarea soarelui,1 kg morcovi,2-3 frunze dafin, sare,piper macinat,

Vinetele se coc pe flacara mare (ideal este afara, pe gratar, dar merge si la aragaz,pe ochi), se curata si se lasa la scurs intr-o sita, cel putin 3 ore, ideal este de seara pana dimineata

Ardeii, daca nu aveti o tabla pe care sa-i coaceti, eu coc ardeii in ulei, dar devine zacusca mai grasa deci puteți pune doar 300-400 ml ulei la zacusca.Ceapa, curatata si spalata, se trece prin robot sau masina de tocat si se pune pe foc impreuna cu uleiul, amestecandu-se cat mai des.Morcovul ( se poate fierbe înainte, dar eu il pun crud) se toaca la fel si se adauga la ceapa. Se amesteca mereu, sa nu se lipeasca, pana scade lichidul, apoi se mai adauga apa fierbinte, cate putin, pentru ca legumele sa fie inabusite, nu prajite.

Cand legumele sunt bine patrunse, se adauga ardeiul tocat, rosiile facute suc (date prin masina de suc) si se lasa la fiert, amestecand mereu, sa nu se lipeasca, pana cand sosul scade.Acum, se adauga vinetele tocate, frunzele de dafin, o lingura de sare de bucatarie, ardei iute dacă doriți picant si piper proaspat macinat, dupa gust.

Se lasa sa scada dupa preferinta, pana cand nu mai este lichid deasupra, ci doar ulei( sunt persoane care prefera o zacusca foarte uscata sau mai lichida.) Se pune fierbinte în borcane și se pun sub pături să se răcească lent. A doua zi, pentru siguranța se fierbe la baie de apă.

P. S. Noi acum am copt vinetele la friteuza cu aer cald

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă