Supă cremă de legume
Supă-cremă de legume
1 ceapa ,1 bucata praz subtire,1 bucată apio,1 catel mare de usturoi,3 morcovi medii,1/2 radacina pastarnac,1 felie telina,2 cartofi medii - eu am folosit dulci, dar nu e obligatoriu dulci,1ardei gras rosu,1 dovlecel mic (200g),1 lingurita varfuita sare,1/2 lingurita piper proaspat macinat,1/2 lingurita cimbru uscat,2 linguri ulei
Am curatat, spalat si tocat legumele in bucati medii, ca sa se gateasca mai rapid.
Partea alba de la praz am taiat-o rondele mai groase. Ceapa am taiata-o julien. Felia de telina in cuburi medii. Morcovii rondele, apoi tija de apio in felii medii.
Dovlecelul l-am taiat in rondele. Radacina de pastarnac in rondele.
Am taiat si ardeiul, apoi cartofii.
Am incins uleiul direct in oala in care voi pregati supa. Am calit ceapa si prazul in jur de 1 minut.Am adaugat morcovul, apoi, telina, cartofii, pastarnacul si ardeiul si am mai calit 3 minute la foc mic spre mediu.Am turnat 2 l de apa calda.Am asezonat cu sare, piper si cimbru. Am pus si un catel de usturoi.Am lasat sa fiarba in jur de 10 minute. Am adaugat feliile de dovlecei si am mai lasat inca 15 minute pe foc.Cand legumele s-au fiert am oprit focul.
Am pasat legumele,Supa crema de legume este consistenta, dar nu groasa ca un piure.






Comentarii
Trimiteți un comentariu