Ciorbă de rață
Ciorba de rață
carne rata (aripi, spate, gat, pipota etc),1 ceapa,1 morcov,1/2 telina mica,1 ardei gras,1 rosie,1 legatura mare de patrunjel,cateva fire de leustean,1/2 l bors,200g smantana,100-150g taitei,3l apa,sare
Carnea se spala bine cu apa rece si se pune la fiert impreuna cu ceapa curatata intreaga. Daca rata este tanara se fierbe foarte usor.
Legumele se spala si se taie cubulete. Pentru un gust mai intens legumele se pot trage la tigaie. Asta inseamna sa avem o tigaie buna (teflonata) si sa folosim doar un strop de ulei sau chiar deloc pentru că avem deja destulă grăsime de la rată. Legumele nu trebuie prajite ci doar usor coapte la tigaie.Legumele se pot pune si simple in ciorba.Cand carnea de rata este fiarta scoatem ceapa si o aruncam. Adaugam legumele si mai lasam ciorba la fiert cca. 10 minute.Punem taiteii.Dupa ce si taietii s-au fiert adaugam borsul
de putina. Preferabil este ca borsul sa nu-l adaugam rece ci sa-i dam un clocot inainte.In momentul in care ciorba incepe sa bolboroseasca adaugam smantana si amestecam mereu pana se dizolva. Pentru o buna dizolvare recomand o smantana cu grasime peste 25%.La sfarsit punem patrunjelul si leusteanul tocate marunt si nu uitam de sare. Acoperim oala si lasa sa se odihneasca macar 15 minute inainte de a o servi.
P. S. Borșul poate fi înlocuit cu zeamă de varză





Comentarii
Trimiteți un comentariu