Ciorba grecească de pui
Ciorba grecească de pui
1 pui la 1,5 kg, 4 l apa,1 ceapa medie,1 radacina patrunjel,2 felii telina,1 radacina pastarnac,2 morcovi medii,2-3 cartofi ,80 g orez,1 lamaie mica,3 galbenusuri,200 ml smantana,1 lingurita sare,2 linguri patrunjel
Taiem puiul in bucati.Umplem oala cu apa rece, adaugam bucatile de carne de pui si fierbem supa pe foc mic. In tot timpul fierberii avem grija sa eliminam spuma formata la suprafata.Dupa ce nu se mai formeaza spuma, adaugam legumele curatate si spalate, taiate in bucatele mici, si ceapa (punem ceapa intreaga in supa, curatata, bineinteles,
dar intreaga. Ceapa se va elimina la final.) Fierbem supa, pe foc mic, acoperita partial, pana cand carnea de pui este complet patrunsa. Scoatem ceapa din ciorba, adaugam orezul si sare dupa gust.
Fierbem ciorba inca cca 15 minute sau pana cand orezul este fiert al dente, apoi stingem focul si gustam ciorba. Daca mai este nevoie de sare, mai adaugam.Punem patrunjelul tocat in ciorba a la grec si acoperim oala cu capac. Lasam ciorba sa se odihneasca cca 5 minute.
Separat, intr-un mic vas, amestecam galbenusurile de ou cu zeama unei lamai mici si smantana. Peste acest amestec, adaugam cateva polonice de ciorba fierbinte si amestecam.
Adaugam amestecul de ou, zeama de lamaie si smantana in oala cu ciorba si amestecam cu grija. Atentie, ciorba nu trebuie sa fiarba si nici sa fie pe foc, deci adaugam amestecul liezon dupa cele 5 minute de repaus




















Comentarii
Trimiteți un comentariu