Supă de legume cu cus-cus

 





Supă de legume cu cus-cus 

6 cartofi ,2-3 morcovi,1-2 pătrunjei,1/2 țelină medie,1 ceapă,4 căței de usturoi,8-10 roșii cherry sau 2 roșii tăiate cuburi mari,2-3 linguri de ulei,1 legătură pătrunjel,sare,piper ,100 grame de cus-cus

Se curăță rădăcinoasele (morcovii, pătrunjeii și țelina) se spală, se taie și se pun la fiert, cu 3 litri de apă.Se curăță ceapa și usturoiul, se spală și se pun întregi la fiert, în oala cu rădăcinoasele. Se mai adaugă în oală și câteva boabe de piper.Se curăță cartofii, se spală, se taie și se adaugă în oală, când celelalte legume sunt fierte pe jumătate.

Se fierbe cus-cusul timp de 5minute, în apă clocotită cu sare.Când este gata fiert, se strecoară, se clătește cu apă rece și se lasă în strecurătoare, ca să se scurgă bine.Se spală roșiile cherry și se adaugă în oală pentru ultimul clocot, timp de 4-5 minute, la foc mediu. Se adaugă apoi și cus-cusul fiert și strecurat, pentru ultimele 2-3 minute de preparare.Se scot din supă ceapa și cățeii de usturoi și se aruncă. Se adaugă, pentru ultimele 2-3 minute de fiert, 2-3 linguri de ulei de floarea soarelui, pentru a da supei un aspect frumos. 

Se condimentează supa, după gust, cu sare și piper. Apoi se presară pătrunjel tocat, se ia oala de pe foc și după 10 minute , supa se poate servi

P. S. Cus-cus-ul se poate fierbe direct în supă dar se mai adaugă puțină apă  să nu se îngroașe prea rău.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă