Dulceață de flori de salcam cu lămâie
Dulceață de flori de salcam
500 g de flori de salcam, 4 lamai - zeama, 750 ml de apa,3 kg de zahar
Scuturam florile de salcam, apoi dam bucatile de tulpina deoparte trecând prin degete firul. Trebuie să aveți 500 gr floare .
Punem zaharul intr-o cratita, recomand una cat mai groasa (eu folosesc una din fonta), turnam deasupra apa.
Vom face pentru inceput siropul.
Aprindem focul si amestecam zaharul cu apa, ca sa nu se arda.Continuam sa amestecam, ca sa nu se lipeasca zaharul. Imediat incepe sa se dizolve. Adăugăm zeama de lămâie și fierbe 10-15 min. Rasturnam florile de salcam peste siropul de zahar. Amestecam bine. Continuam sa amestecam, siropul se va subtia. Fierbem florile timp de 5 minute, este suficient.
Oprim focul si amestecam, siropul trebuie sa fie fluid.
Lasam totul sa se raceasca, acoperim oala cu un servet. Ideal este sa o lasam peste noapte.
A doua zi, punem din nou dulceata la fiert. Ideal este sa o fierbem pentru inca 5 minute
Daca siropul este prea inchegat, adaugati putina apa clocotita. Daca este prea fluid, mai fierbeti putin.
Pregatim borcanele in care vom pune dulceata, e bine sa le sterilizam inainte, in cuptor.
Turnam dulceata de flori de salcam in borcane.
Cat de bine arata! E ca o miere, fluida si aromata, cu gust de miere de salcam





Comentarii
Trimiteți un comentariu