Mâncare mexicană cu carne de vită






















 Mâncare mexicană cu carne de vită 

500 gr carne de vită, puţin ulei,250 gr fasole roșie,1 ceapă,1-2 morcovi,50-100 gr ţelină,5 cartofi,1 roşie mare,1 ardei gras,puţin ardei iute, 2-3 căţei de usturoi,boia, sare, cimbru măcinat

Tocăm mărunt ceapa şi o călim în ulei. Adăugăm roşiile mărunţite şi ardeiul, le călim, apoi adăugăm şi usturoiul.

Pe urmă se condimentează. Adăugăm carnea de vită tăiată în cuburi.

Amestecând continuu, punem fasolea în zeama de carne adăugând apă până o acoperă. Când carnea şi fasolea sunt aproape fierte, adăugăm legumele şi cartofii. Fierbem până totul este fiert.

P. S. Noi am servit cu salată de gogonele cu usturoi

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă