Ciorbă de roșii și pui








 Ciorbă de rosii cu pui

500 gr carne de pui fără os tăiată cuburi, 1,5 kg de rosii bine coapte sau 1 l suc de rosii gros sau 2 borcane/ cutii de rosii in bulion de cate 400 g,50 g orez,2 morcovi,2 cepe,200 g telina radacina,1 ardei gras,cateva fire de telina verde, 1 bucata pastarnac sau patrunjel radacina,2-3 linguri de ulei,patrunjel verde, sare,piper

Legumele, in afara de rosii, se curata si se taie sau se rade: morcovul, telina si pastarnacul se taie cuburi sau se rade, ceapa se taie in fin, ardeiul cubulete . Rosiile proaspete se dau pe razatoare sau se taie felii - eu nu le despielitez la ciorba. Câteva se lasă întregi pentru aspect. Se pun 3 l de apa in oala si se adauga puiul, se fierbe și se spumuieste apoi se adaugă ceapa, ardeiul si radacinoasele. Se pune capacul si se lasa sa fiarba cam 20 de minute din momentul in care apa a dat in clocot. Se verifica acum legumele daca sunt fierte bine si, daca mai e nevoie, se lasa sa mai fiarba putin. Se adauga acum rosiile (date pe razatoare sau tăiate mari )sau sucul de rosii, uleiul, orezul spalat, frunzele de telina verde si 1 lingura rasa de sare. Se lasa sa fiarba, la foc mic, cam 15-20 de minute din momentul in care a dat in clocot.Se potriveste gustul de sare si piper si se mai lasa sa dea 2-3 clocote.Se stinge focul se pune un ou bătut si acum se spala si se taie verdeata, se pune deasupra. Se pune capacul si se lasa sa se odihneaca 20 de minute inainte de servire.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă