Supă de vișine










 Supă de vișine 

1 borcan compot de vişine (de preferat fără sâmburi),2 linguri zahăr (se mai poate adăuga opţional, după gustul fiecăruia),1 lingură făină, 2 linguri smântână

Compotul de vişine se pune într-o oala împreună cu aproximativ 1-1,5 litri apă şi se lasă să dea în clocot.

Făina se amestecă cu 2-3 linguri de apă, zahărul şi smântâna. Se adaugă un polonic de supă fierbinte, apoi se răstoarnă această compoziţie in oală. Lăsăm să fiarbă pe foc câteva minute.

După gust se mai poate adăuga zahăr şi smântână.

Mie imi place să o servesc aproape rece.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă