Diplomat cu iaurt si frisc0




 Diplomat cu iaurt și frisca

1000 ml iaurt cu fulgi de ciocolata, 100ml frisca, 5pliculete de gelatina fin maruntita alba, 150 g stafide, 1 conserva compot de fructe exotice, 1 cana zahar pudra facultativ dacă vreți mai dulce (noi nu am pus de data asta ), 2 pachete de biscuiti petit beure sau un blat din pandispan sau piscoturi, fructe proaspete pentru ornat(portocale, kiwi...Am folosit de data aceasta )

Se tapetează vasul in care se montează tortul cu folie se pun fructele feliate pe fundul oalei sau tavii potrivit de inalta asezate frumos sub forma de floare. Gelatina se dizolva intr-o cana de lapte rece. . Se prepara frisca cu mixerul se amesteca cu iaurtul cu o spatula ușor  Se pun stafidele si toata compozitia de fructe exotice scurse de zeamă .Se amesteca cu cana in care s-a dizolvat geletina amestecand bine cu o paleta din lemn.Se aseaza biscuitii sau blatul din pandispan deasupra se insiropeaza cu siropul de la compot si se da la rece pana a doua zi. Se răstoarnă pe platou.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă