Ciorbă de fasole verde cu iaurt






 Ciorba de fasole verde cu iaurt 
500 g de fasole pastai (poti folosi galbena sau verde, nu conteaza, atata timp cat e frageda),1 ceapa mare,2 rosii de dimensiune medie,1 morcov,1 ardei gras,1 legatura de patrunjel,1 radacina mica de telina,250 g de iaurt gras Sare, piper, tarhon - dupa gust
Spala bine pastaile de fasole, apoi rupe capetele si elimina „atele". Rupe fiecare pastaie in doua sau trei bucatele, in functie de cat de mici iti doresti sa fie si cat de lungi sunt pastaile initial.Curata morcovul, telina si ardeiul si taie-le in cubulete mici.Opareste rosiile lasandu-le pentru cateva secunde in apa clocotita, apoi curata-le de pielita si taie-le in cubulete mici.Marunteste frunzele de patrunjel. Poti folosi si tulpinile, insa taie-le foarte mărunt. Pune la calit ceapa in putin ulei. Cand a devenit translucida, adauga morcovul, telina si ardeiul si cubuletele de rosii si mai lasa-le pe foc pe toate pentru cateva minute.Pune pastaile de fasole la fiert in apa cu putina sare, iar dupa 10-15 minute adauga si celelalte legume.Cand toate legumele sunt fierte, condimenteaza cu sare, piper, tarhon si adauga iaurtul si patrunjelul maruntit. Mai da ciorba in cateva clocote si e gata!
Ciorba de fasole poate fi servita calda, la temperatura camerei sau chiar foarte rece,vara.
P. S. În Ardeal se foloseste tarhonul dar noi l-am înlocuit cu leustean de data asta.
Sfat : Se poate face și iarna cu fasole congelata.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă