Ciorbă de legume







 Ciorbă de legume

2.5 -3 l apa,2 morcovi,1 ceapa,2 ardei mici verde si roșu ,1 gulie,1 felie telina,1 conopidă  mica,o felie dintr-o varză, o mână fasole verde,o cană boabe de mazare,un cub de legume sau o lingurita vegeta,sare si piper dupa gust,200 ml suc de rosii,frunze de telina si frunze de patrunjel

Mai intai punem vasul cu apa la fiert.Legumele le curatam si le spalam.Tocam ceapa si ardeiul marunt iar morcovul, gulia si telina le taiem cubulete..Cand fierbe apa adaugam legumele si lasam la fiert la foc mic.Cand legumele sunt pe jumatate fierte adaugam varza taiata,conopida buchetele, fasole verde sau/si galbenă si mazarea adaugam cubul de legume si potrivim cu sare si piper.Lasam sa fiarba in continuare si cand sunt toate legumele fierte adaugam sucul de rosii si frunzele de telina tocate marunt si mai lasam sa dea o data in clocot.Oprim focul si adaugam patrunjelul tocat marunt.La sfârșit se poate adăuga un ou batut

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă