Ciorba de pipote de pui cu inimioare, cartofi și iaurt
Ciorba de pipote si inimi de pui și cartofi
500 g pipote de pui, 500 g inimi de pui ,1 ceapă,1 morcov,1 ardei gras, ½ rădăcină de pătrunjel,1 feliuţă de telină, 1 kg cartofi sare - după gust,leuştean sau pătrunjel verde, 1 găletușă de iaurt
Curăţaţi foarte bine pipotele și inimile sub jet de apă. Se întâmplă să mai rămână pe acolo tot felul de pieliţe, nisip, cheaguri de sânge etc.Puneţi pipotele și inimile la fiert în aprox 2, 5 litri de apă cu o linguriţă rasă de sare.Îndepărtaţi spuma care se formează la fiert.După ce supa ajunge la temperatura de fierbere daţi oala la cel mai mic foc pe care îl aveţi. Ca să avem o ciorbă plăcută la culoare, trebuie să fiarbă încet, la foc molcom.Când pipotele sunt aproape fierte, adică furculiţa intră uşor în ele, se adaugă legumele tăiate cuburi sau date pe răzătoarea cu găuri mari, cum vă e mai uşor. Apoi cartofii cubulete.Când şi legumele sunt fierte, potriviţi gustul de sare, Lăsaţi să mai dea un claocot, două şi stingeţi focul. Adăugați iaurtul.
Presăraţi cu leuştean (de preferat) sau pătrunjel verde tocat mărunt.
Se poate pune și un ou bătut la final.
Dacă vă place mai adăugaţi puţină smântână atunci când o serviţi.
















Comentarii
Trimiteți un comentariu