Prăjitură insiropata cu mălai și vișine











 Prăjitură insiropata cu mălai și vișine 
300 gr vișine fără sâmburi, 2 cani malai fin,1 cana gris,1 cana faina,1 cana zahar,100ml ulei (sau unt topit),350ml iaurt,3 oua,1 plic praf de copt,1 lingurita bicarbonat de sodiu, 3 plicuri zahar vanilat
Sirop
2 cani apa,8 linguri sirop concentrat de vișine ( eu am făcut de anul trecut, pentru  a prepara suc cu apă minerală)
Se amesteca malaiul, grisul, faina si praful de copt intr-un vas.
Se amesteca ouale cu zaharul până își dublează volumul, se adaugă zaharul vanilat, uleiul, iaurtul si bicarbonatul de sodiu.
Se amesteca bine apoi se adauga amestecul praf si se amesteca bine pana se inglobeaza in amestecul lichid. Se pun visinele în compoziția deja preparată .  Se pune în tavă unsa cu unt. Se introduce in cuptorul preincalzit pentru 35-40 minute pana se rumeneste. Se face testul cu scobitoarea.
Intre timp se face siropul dand in clocot apa cu sirop concentrat de vișine. Dacă nu aveți sirop puteți inlocui siropul cu zahăr dar în acest caz se adaugă și zeama de lămâie 
Cand se scoate din cuptor se gaureste pe alocuri cu un băț de frigaruie, se toarna siropul deasupra si se lasa la racit.
Se taie rece si se pudreaza cu zahar pudra.Se serveste ca atare sau cu dulceata de care va place.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă